Ciekawe

Spodnie na konia – jakie wybrać?

Jeździectwo jest sportem wymagającym odpowiedniego przygotowania. Niezależnie od tego, czy jeździmy profesjonalnie czy amatorsko, przed wejściem na konia powinniśmy odpowiednio się ubrać. Podstawowym elementem stroju jeździeckiego są bryczesy. Jakie spodnie na konia najlepiej spełnią swoje zadanie? Sprawdź!

Spodnie na konia – wygoda przede wszystkim

Osoby jeżdżące konno w nieodpowiedniej odzieży  szybko odczują tego konsekwencje. Zbyt szerokie i sztywne nogawki z przeszyciem po wewnętrznej stronie będą nie tylko źródłem dyskomfortu, ale również mogą prowadzić do powstania bolesnych otarć, a nawet zmniejszać bezpieczeństwo podczas jazdy. Z myślą o potrzebach osób kochających jazdę na koniach powstały bryczesy.

Spodnie na konia szyte są przeważnie z tkaniny powstałej na skutek połączenia poliestru, wiskozy i elastanu. Dostępne są w wariancie zimowym oraz letnim. Cechą charakterystyczną bryczesów jest ich konstrukcja pozbawiona szwów po wewnętrznej stronie. Co ważne, aby bryczesy spełniały swoją rolę, powinny być idealnie dopasowane do sylwetki. Ważne jest, aby zakończone były wąską nogawką (niektóre modele posiadają zapięcie na rzep). Zwróć uwagę na to, jaki stan mają spodnie. Modele sięgające do bioder nie zdadzą egzaminu tak dobrze, jak bryczesy zapinane w okolicy pępka.

Modele z pełnym i częściowym lejem

Charakterystyczną częścią bryczesów jest tak zwany lej, czyli wzmacniana część wykonana ze skóry, silikonu lub mieszanki poliamidu i poliuretanu. Wzmocnienie umieszczane jest po wewnętrznej stronie kolan (lej częściowy) lub na całej powierzchni styku ciała z siodłem (lej pełny). Dzięki dodatkowym elementom zwiększa się przyczepność oraz jeszcze bardziej niweluje tarcie. Solidne spodnie z pełnym lejem doskonale sprawdzą się podczas długich rajdów, nawet w deszczową pogodę.