Dom i Wnętrze

Mała architektura, czyli pergola ogrodowa przy naszym domu

Mała architektura do tej pory kojarzyć nam się mogła z parkami miejskimi, placami zabaw – z przestrzenią publiczną. Coraz częściej jej elementy możemy spotkać w naszych własnych, przydomowych ogrodach. Należy do niej m.in. funkcjonalna pergola ogrodowa.

Nowoczesna pergola ogrodowa

Tradycyjna pergola ogrodowa będąca podporą dla roślin pnących znana jest już od wielu lat. Nowoczesna pergola, która może być jednocześnie miejscem odpoczynku w przydomowym ogrodzie o różnych porach roku, jest swoistą nowością chętnie wykorzystywaną przez wiele osób. Jej estetyka i funkcjonalność korzystnie wpłynie na nasze otoczenie. Pozwoli podzielić ogród na odpowiednie strefy oraz nada mu odpowiednio dostojnego charakteru. Na rynku dostępne są takie modele, które można samodzielnie złożyć według załączonej instrukcji. Istnieje również możliwość wykonania pergoli na indywidualne zamówienie, co wydaje się najkorzystniejszym rozwiązaniem uwzględniającym nasze potrzeby.

Rodzaje pergoli na ogród

Zanim pergola ogrodowa u nas stanie musimy wiedzieć jakie są jej rodzaje, aby dokonać świadomego wyboru. Pergola prosta składa się rygli, których przymocowanie nie będzie stanowić dla nas większego problemu. Model łukowy z zadaszeniem przypominającym łuk jest bardzo ciekawym i fantazyjnym wykończeniem. Pergole łączone kratami i trejażami wymagają dokładnego projektu oraz solidnej ekipy. Rozbudowane pergole z elementami ozdobnymi to najbogatszy model takich konstrukcji budowlanych, który pozwala na umieszczenie w nich np. doniczek.