Biznes Ciekawe

Giżycko – stolica żeglarstwa w Polsce

Giżycko to miasteczko znajdujące się w obszarze warmińsko-mazurskim. Jest to siedziba powiatu giżyckiego oraz gminy wiejskiej Giżycko. Lokalizacja ta słynie z żeglowania, ponieważ ulokowana jest między jeziorami Kisajno i Niegocin. Dlatego do Giżycka co roku wybiera się wiele turystów zainteresowanych wdziękiem zielonych panoram. Często napływają też sportowcy, chodzący do miejscowych ekip, w których uprawia się wszelakie wodne dyscypliny sportowe. W miasteczku jest jednak multum innych miejsc, które powinno się odwiedzić podczas wycieczki w te tereny. Sprawdź, jakie strefy miejscowości są niezwykle piękne i stwórz plan na wycieczkę swoich snów.

Które zabytki trzeba odwiedzić w Giżycku?

Giżycko słynie z ponadprzeciętnej ilości terenów zadrzewionych. Pokaźną część miejscowości zajmują bory, parki publiczne oraz skwery. Są to miejsca wyśmienicie nadające się do odpoczynku na świeżym powietrzu. W granicach Giżycka można zobaczyć aż dziewięć pomników przyrody, z czego przeważająca część to pojedyncze, gigantyczne drzewa. W okolicy jezior można zobaczyć przecudowne porty, przystanie, a także ośrodki sportów wodnych. Do wartych zobaczenia obiektów kultury w Giżycku należą też zabytkowy zamek krzyżacki oraz Twierdzę Boyen. Obecnie w zamku istnieje hotel, gdzie można zostać na kilka dni w czasie odpoczynku w tej przeuroczej krainie. Boyen to twierdza w kształcie gwiazdy, która powstała w XIX wieku z rozkazu monarchy Prus – Fryderyka Wilhelma IV. Jej historia jest niezwykle wspaniała, ponieważ była ona kluczowym ośrodkiem strategicznym podczas dwóch wojen światowych.

Aktualnie obszar twierdzy jest spożytkowany i udostępniony dla podróżnych i fanatyków historii militarnej. Oprócz zwykłego zwiedzania lokalizacji z przewodnikiem w Twierdzy Boyen odbywają się rekonstrukcje potyczek, a także zloty motocyklowe czy różne koncerty. Przyciągającym uwagę miejscem w Giżycku jest most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Jest to jedyny tego typu obiekt w skali kraju. Ponadto, jest to jedna z wąskiej grupy tego rodzaju instalacji w Europie. W sezonie letnim most przyciąga tłumy przyjezdnych, którzy przybyli zobaczyć moment otwierania.

Giżycko – nie tylko na wakacje

W Giżycku każda usługa turystyczna ma duże znaczenie dla pracy całego terenu. Jednakże nieustannie powiększają się inne sektory gospodarki. Dużą popularnością cieszy się przemysł lekki, a w szczególności wytwarzanie rozdzielni elektrycznych, oświetlenia przemysłowego oraz światełek energooszczędnych pod postacią barwnych łańcuszków świątecznych. Umacnia swoją pozycję także przemysł spożywczy. Jego przedstawicielami są mleczarnia, fabryka sękaczy oraz kilka piekarń. Pełną listę przedsiębiorstw znajdujących się w Giżycku błyskawicznie odszukasz pod adresem strony: https://gizycko.info.pl/. Wyliczone są tam zarówno sklepy, jak i punkty usługowe. Przede wszystkim warto zapoznać się z kategorią hotele i noclegi. Te miejsca mogą okazać się przydatne w wielu sytuacjach

Wydarzenia w Giżycku

W Giżycku odbywają się coroczne wydarzenia kulturalne, które ściągają wiele zainteresowanych z każdego regionu Polski. Do najchętniej odwiedzanych uroczystości zalicza się Festiwale Piosenki Żeglarskiej i Morskiej oraz koncerty organowe, które grane są w sezonie wakacyjnym. Giżyckie ośrodki kultury dbają też o pasjach młodzieży. Dostępne są kluby w sekcjach tanecznych, wokalnych, aktorskich, plastycznych i zdjęciowych. Dla seniorów dobrymi sposobami na spędzanie czasu mogą być chór, sekcja szachowa lub Klub Seniora. W Giżycku działa też kilka miejscowych gazet oraz portali internetowych. Wiadomości z okolicy rozpowszechniane są też przez warmińsko-mazurskie rozgłośnie radiowe.