Zadbaj o swoje prawa podczas zatrudnienia za granicą

Wielu Polaków decyduje się na podjęcie pracy poza granicami Polski – zazwyczaj jest to praca sezonowa, związana ze zbieraniem owoców czy warzyw. Praca taka nie wymaga specjalistycznych kwalifikacji, konieczne jest jednak dostarczenie odpowiednich dokumentów, które pozwolą na legalne zatrudnienie. Niestety, wielu polskich pracowników nie weryfikuje ofert pracy i finalnie trafia do miejsc, gdzie musza pracować ponad swoje siły i nierzadko nie odstają wynagrodzenia. Jak zabezpieczyć się przed podjęciem pracy za granicą?
Szukaj pracy w legalnych źródłach!
Podstawą jest szukanie pracy w biurach pośrednictwa pracy – to bezpieczna metoda, pozwalająca na przyjrzenie się ofertom zweryfikowanych pracodawców. Korzystając z takiego biura możemy mieć pewność, że zatrudnienie będzie w pełni legalne. Podczas przeszukiwania ofert możemy poprosić pracownika biura o pomoc. Zazwyczaj w pracach tego typu nie ma konieczności wysyłania CV – liczy się chęć do pracy. Przygotowując się do wyjazdu nie zapomnijmy o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia i poinformowaniu bliskich, gdzie dokładnie będziemy pracować. Koniecznie zabierzmy ze sobą dwa dokumenty tożsamości – na wypadek kradzieży czy zgubienia jednego z nich zawsze możemy posłużyć się drugim. Istotne jest także to, abyśmy stale mieli możliwość kontaktowania się z bliskimi czy polskimi placówkami konsularnymi.
Kiedy wrócisz do Polski…
Po zakończonym sezonie warto zadbać o wywiązanie się z obowiązku podatkowego w danym kraju. Rozliczają się pamiętajmy, że przysługuje nam zwrot podatku za pracę w Niemczech czy innym, zagranicznym kraju. Wiele osób może również ubiegać się o tak zwany Kindergeld, czyli o zwrot podatku za dziecko. Ważne jest to, że przepisy pozwalają na ubieganie się o te pieniądze nawet do 4 lat wstecz!