Rozliczanie podatku z Niemiec w Polsce – najczęściej zadawane pytania

Początek roku wiąże się z koniecznością uregulowania spraw podatkowych. O ile osoby pracujące w Polsce nie mają problemu z wypełnieniem i złożeniem deklaracji, o tyle pracownicy wyjeżdżający za zachodnią granicę mogą napotkać wiele trudności. Dzisiaj odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące rozliczania w Polsce dochodu uzyskanego w Niemczech. Co warto wiedzieć? Sprawdź!
Czy rozliczanie podatku z Niemiec w Polsce jest skomplikowane?
Wbrew pozorom, rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce wcale nie musi być stresującym i problematycznym zadaniem. Corocznie tysiące rodaków w całej Polsce wypełnia tego typu deklaracje. W odpowiedzi na ich potrzeby powstały specjalne biura wyspecjalizowane w międzynarodowym prawie podatkowym. Aby mieć pewność, że poprawnie skompletujesz i wypełnisz wszystkie dokumenty, warto skorzystać z pomocy doświadczonych księgowych, którzy sprawnie i bezstresowo przeprowadzą Cię przez cały proces i pomogą Ci uzyskać należne ulgi. Co ważne, tego typu usługi nie są drogie.
Co mogę odliczyć od podatku?
Prawo niemieckie pozwala na zminimalizowanie wysokości podatków poprzez wiele ulg. Do najważniejszych z nich zaliczyć możemy koszty uzyskania dochodu (na przykład koszty dojazdów do miejsca pracy czy prowadzenia podwójnego gospodarstwa domowego, zakup i pranie odzieży roboczej), szczególne wydatki (alimenty, koszty opieki nad dziećmi) czy nadzwyczajne obciążenia (koszty leczenia).
Kiedy mogę spodziewać się zwrotu pieniędzy?
Czas oczekiwania na przelew uzależniony jest w dużej mierze od wykonywanego na terenie Niemiec zawodu, a więc od trybu pracy urzędu, do którego trafia wniosek. Najszybciej zwrot można uzyskać po 2-3 tygodniach od momentu złożenia wniosku, najpóźniej – po 4 miesiącach. W cierpliwość muszą uzbroić się pracownicy branży budowlanej, gdzie procedury trwają dłużej (do 6 miesięcy).