Rowery szosowe – alternatywa dla górali

Polacy pokochali jazdę na rowerze i choć dominują wśród nich użytkownicy rowerów górskich, które są w tej chwili zdecydowanie najpopularniejsze, to rowery szosowe również mają swoich zagorzałych zwolenników. Mało tego, wielu z nich jest wiernych swoim szosówkom i nie wsiada w ogóle na inne rodzaje jednośladów. W sumie nie ma w tym nic dziwnego, bo rowery po jazdy po szosie dają frajdę, jakiej na pewno nie dadzą rowery górskie, trekkingowe czy miejskie. Jest to po prostu inny typ roweru, a wiece i charakter jazdy jest zupełnie inny.
Zalety jazdy na rowerze szosowym
Co takiego jest w rowerach szosowych, że pomimo tylu różnych rodzajów rowerów, one wciąż przyciągają wielu miłośników? Są na pewno najmniej uniwersalne spośród wszystkich rowerów. Przecież rowerem górskim czy podobnym można także pojeździć po ulicach i innych nawierzchniach? Ci, którzy kochają kolarstwo szosowe twierdzą najczęściej, że jest to prędkość. I to jest niepodważalny atut. Rowery szosowe, jak żadne inne, powalają na osiągnięcie dużej szybkości i poczucie tego słynnego „wiatru we włosach”.
Duża szybkość rowerów szosowych powoduje, że można na nich przebyć w krótszym czasie większy dystans. Są to więc rowery, które dają frajdę nie tylko z samej jazdy, ale też stanowią całkiem dobry środek lokomocji. A gdy dodać do tego fakt, że polskie drogi są w coraz lepszym stanie, to i warunki do jazdy stają się coraz lepsze. Sporo jeszcze do niedawna ruchliwych dróg opustoszało po wybudowaniu dróg ekspresowych i autostrad, a są one w dobrym stanie i pozwalają na komfortową jazdę.
Rowery szosowe i ich rodzaje
Z racji rosnącej popularności, rynek rowerów szosowych również jest coraz bogatszy. Choć wśród szosówek nie ma tylu rodzajów, co wśród rowerów górskich, to i w tym przypadku należy zwrócić uwagę na kilka cech. Na ogół, rowery szosowe występują w jednym rozmiarze koła, choć niektórzy producenci mają mniejsze wersje dla kobiet i dzieci. Tak jak i w przypadku każdego innego roweru, na cenę roweru szosowego będzie mieć wpływ osprzęt. Dlatego zakres cenowy szosówek jest ogromny, od kilkuset złotych po kilkadziesiąt tysięcy.
Więcej dowiesz się na stronie Agasport.com.pl – rowery szosowe
Ważnym parametrem jest materiał, z którego wykonana jest rama. Do wyboru jest aluminium oraz bardziej zaawansowany technicznie karbon, jak również wielkość ramy oraz jej geometria. Nieco inaczej zbudowane i wyposażone są rowery szosowe do triathlonu, które mają nieco inną budowę ramy oraz posiadają charakterystyczny wspornik przy kierownicy zwany kokpitem.
Wybierając profesjonalny sklep rowerowy będzie można liczyć na fachową pomoc, co jest szczególnie ważne dla osób początkujących.