Rewitalizacja zabytków w Polsce

Długa i bogata historia Polski sprawiła, że nasz kraj obfituje w liczne zabytki. Są wśród nich zarówno obiekty, jak choćby zamki, liczące sobie po kilkaset lat, jak i całkiem młode na ich tle obiekty historii najnowszej. Wiele z nich wymaga rewitalizacji ze względu na zły stan.
Wiele polskich zabytków już zostało odnowionych, co widać, gdy się je zwiedza, ale wiele wciąż czeka na gruntowną modernizację. Są też i takie, których już nie sposób przywrócić do pierwotnego stanu, głównie ze względu na duże zniszczenia i zbyt duże koszty, jakich wymagałaby ich odbudowa. Jednak wiele zabytków można odnowić przy stosunkowo niedużym nakładzie pieniężnym. I to właśnie się dzieje. Coraz więcej polskich zabytków odzyskuje dawny blask i służy ludziom albo jako obiekty do zwiedzania, albo jako obiekty użytkowe.
Polskie zabytki pięknieją
Zwiedzając miasta, gdzie istnieje historyczna zabudowa, nie sposób nie zauważyć, że w wielu przypadkach rewitalizacja już została przeprowadzona czy jest w trakcie. Lokalne samorządy zdały sobie sprawę, że wpływy finansowe z turystyki mogą stanowić znaczny zastrzyk finansowy dla budżetu. Rewitalizacja zabytków stała się w znacznej mierze możliwa dzięki środkom zewnętrznym, jakie można pozyskać z Unii Europejskiej. To one sprawiają, że zabytki odzyskują swój pierwotny wygląd i ponownie cieszą oko.
Rewitalizacja zabytków prywatnych
Wiele zabytków jest dziś w rękach prywatnych. Nierzadko stało się to możliwe dzięki reprywatyzacji, na mocy której trafiły one w ręce prawowitych właścicieli. W czasach PRL-u wiele zabytków było w rękach państwa i systematycznie niszczały, gdyż wiele nie było używanych zgodnie z przeznaczeniem. Dziś ich właściciele remontują je, a potem wykorzystują w różnych celach. Z reguły w takich obiektach umieszcza się hotele, zajazdy, restauracje i inne usługi, dzięki którym obiekt przynosi zysk.
Profesjonalne firmy rewitalizujące zabytki
Odnowienie zniszczonego, a do tego wiekowego zabytku, na pewno nie jest zadaniem łatwym. Aby mogła być przeprowadzona rewitalizacja zabytków, najpierw wymagana jest zgoda konserwatora zabytków. Dopiero potem można przystąpić do prac, jednocześnie pamiętając o tym, aby nowy wygląd nie odbiegał znacznie od oryginalnego, a był jak najbardziej doń zbliżony.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.