Remont w zabytkowym obiekcie – czym zajmuje się konserwator?

Obiekty znajdujące się w rejestrze zabytków trafiły tam nieprzypadkowo. Jako nośniki walorów historycznych i kulturowych ich zniszczenie byłoby ogromną stratą dla kolejnych pokoleń. Na szczęście na ratunek przychodzą specjaliści zajmujący się konserwacją dzieł sztuki.
Na czym polega ochrona zabytkowych walorów budynku?
Działania konserwatorów sprowadzają się do tego, aby dany obiekt mógł jak najdłużej istnieć w jak najlepszym stanie technicznym. Nie jest to możliwe bez opinii eksperta, przeprowadzenia potrzebnych badań oraz wykwalifikowanych pracowników. Z nimi musi liczyć się każdy zarządca zabytku.
Walory zabytkowego budynku zawierają się nie tylko w jego bryle, ale także we wszystkich detalach. Okna, rzeźby czy malowidła ścienne są integralnymi częściami zabytku, a więc każdy z tych elementów jest polem działania konserwatora.
Co właściwie robi konserwator?
Konserwacja dzieł sztuki to pojęcie uogólnione, gdyż dzieli się ona na węższe specjalizacje. Innych kwalifikacji wymaga praca z elementami architektonicznymi, innych z obrazami czy skórą. Konserwator posiada dużą wiedzę na temat środków chemicznych zabezpieczających dane materiały.
Proces odrestaurowania wiąże się nie tylko z utrwalaniem, ale także z rekonstrukcją. Wymaga to ogromnej wiedzy ze strony rekonstruktorów na temat historii sztuki oraz znajomości odpowiednich technik. Można powiedzieć, że konserwacja dzieł sztuki sama w sobie bywa sztuką. Podejmowanie się tego typu wyzwań na własną rękę jest nie tylko nielegalne, ale często również opłakane w skutkach.
Współpraca w służbie sztuki
Ze względu na interdyscyplinarny charakter profesji, w prace z zabytkami angażuje się często sztab specjalistów. W razie potrzeby, przed wykonaniem renowacji korzysta się z opinii archeologów, kulturoznawców, czy architektów. Wszystko po to, aby zminimalizować ryzyko szkód, które mogłyby okazać się nieodwracalne.
Sam konserwator musi być humanistą w pierwotnym tego słowa znaczeniu i oprócz znajomości historii sztuki, powinien znać się na naukach ścisłych, zwłaszcza chemii i fizyce. Konserwacja dzieł sztuki rozwija się tak samo jak inne dziedziny, co wiąże się ze śledzeniem badań naukowych, które mogą okazać się przydatne do zastosowania w praktyce. Jest to jedyny sposób na zachowanie skarbów kultury dla przyszłych generacji.