Jakie grupy kobiet są w szczególny sposób zagrożone przez mięśniaki?

Medycyna ciągle jeszcze nie potrafi odpowiedzieć na pytanie o to, dlaczego mięśniaki macicy pojawiają się u jednych kobiet, u innych zaś nie występują nigdy lub prawie nigdy. Dziś jednak możliwe jest już wstępne wskazanie tego, które z pań mogą znajdować się w grupie ryzyka. Ich kontakt z ginekologiem powinien być regularny. Choć bowiem mięśniaki nie są z reguły guzami złośliwymi, nigdy nie można wykluczyć takiej możliwości w stu procentach.
Warto pamiętać więc, między innymi, o tym, że powstawaniu mięśniaków sprzyja nie tylko otyłość, ale również nadwaga. Lekarze są zdania, że to nadmiar tkanki tłuszczowej może być jednym z czynników powodujących nadprodukcję estrogenów, a ich wysoki poziom już od dawna łączony jest z mięśniakami. Ryzykiem jest też długi czas miesiączkowania. Badania potwierdzają, że problem mięśniaków w dużym stopniu dotyczy tych kobiet, które pierwszą miesiączkę miały jeszcze przed dziesiątymi urodzinami. Nie ma też wątpliwości, co do tego, że choroba może mieć podłoże genetyczne. Jeśli więc problem dotyczył matki lub ciotek, może pojawić się też w kolejnym pokoleniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat usuwania mięśniaków macicy? Sprawdź ofertę Szpitala Medfemina – mięśniaki Wrocław.