Informatyka i automatyka przemysłowa – serce każdego przedsiębiorstwa

Pozornie automatyka przemysłowa pojawia się jedynie w firmach produkcyjnych, gdzie jest konieczna w zasadzie na każdym etapie produkcji, magazynowania, a nawet transportu gotowych produktów. W praktyce automatyka jest nieodzownym elementem działalności w wielu firmach, także zajmujących się nieco innych rodzajem działalności niż działalność wytwórcza. Co zatem obejmuje automatyka w przemyśle i dlaczego jest tak ważna?
Automatyzacja procesów
Przedsiębiorstwa korzystają z nowoczesnych rozwiązań, które ułatwiają im realizację niektórych działań, mając wpływ na optymalizację kosztów i zapewnienie ciągłości produkcji. Pojęcie automatyki przemysłowej i obejmuje zarówno wybrane urządzenia, jak i podzespoły stanowiące część większych rozwiązań, aż po informatykę przemysłową ze specjalistycznym oprogramowaniem klasy MES, dzięki któremu można zarządzać produkcją oraz wybranymi etapami produkcji. Ogólnie automatyka obejmuje urządzenia elektryczne i energetyczne, ale także mierniki, czujniki czy szeroko pojętą aparaturę pomiarową, aż po systemy regulacji, sterowania czy wspierające montaż i transport. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, ale i w dużym związku z rodzajem działalności, jaką wykonuje, niektóre rozwiązania są konieczne, inne z kolei można stosować wybiórczo, sięgając jedynie po te urządzenia, które muszą działać jako część taśm produkcyjnych czy urządzeń wspierających bezpośrednio produkcję. Więcej dowiesz się na stronie automatyka przemysłowa – Comauonline.pl
Aż po informatykę przemysłową
W firmach wytwórczych oraz zajmujących się przetwórstwem obecność automatyki i informatyki przemysłowej jest zdecydowanie bardziej zauważalna. Oczywiście także tutaj niewiele osób kojarzy elektryczne przełączniki, podzespoły do wyświetlaczy czy systemy do automatycznego otwierania drzwi z automatyką przemysłową. Ale jednocześnie obecność specjalnych termometrów, automatycznie badających wysokość temperatury, wilgotność powietrza oraz obecność różnych pyłów, a następnie przekazują takie dane do scentralizowanego systemu komputerowego nikogo nie dziwią. W wielu firmach pojawia się informatyka przemysłowa, w której wykorzystuje się specjalne oprogramowanie, łączące wybrane urządzenia do produkcji. Możliwość zdalnego zarządzania każdym etapem produkcji z jednoczesną możliwością wychwycenia usterki to duże ułatwienie dla przedsiębiorstwa.
O ile posiadanie rozwiązań zaliczanych do automatyki przemysłowej to obecnie konieczność, o tyle informatyka przemysłowa, z racji dużego poziomu skomplikowania, nadal jest obecna jedynie w dużych firmach, które mogą sobie pozwolić na takie inwestycje.