Czym są pedały SPD?

Ci rowerzyści, którzy uważają, że w sprawie osprzętu do roweru wszystko już wymyślono i wynaleziono, z pewnością nie mieli jeszcze do czynienia z pedałami i butami rowerowymi SPD. Ten rewolucyjny, choć wcale nie młody system wpinania się butami w pedały, ma bardzo wiele zalet, które powodują, że cieszą się one stale rosnącym zainteresowaniem. Czym jest jednak dokładnie system SPD?
Nieco historii
SPD, czyli Shimano Pedaling Dynamics, jest to mechanizm zatrzaskowy, który opracowany został w latach 90 ubiegłego stulecia przez firmę Shimano. System ten opiera swoje działanie na wpinaniu specjalnego buta rowerowego SPD do kompatybilnego z nim pedału. Powoduje to sztywne połączenie, dzięki czemu uzyskuje się ogromną ilość zalet z tego wynikających. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest zniwelowanie wytracanej energii podczas pedałowania. Na czym to polega?
Przy każdym ruchu stopy podczas naciskania na pedał, wytracana jest pewna dawka energii. Niestabilność ta powoduje, że rowerzysta używa energii nie tam, gdzie powinna być ona skierowana. Sztywne połączenie stopy z pedałem powoduje, że nie trzeba tracić energii na szukanie stabilnego oparcia stopy na pedale, ponieważ zapewnione jest ono mechanicznie. Dzięki temu cała energia trafia prosto na pedał, a co za tym idzie na napęd i koła.
Czy to rozwiązanie ma jakieś wady?
Wydawać by się mogło, że tak dobre i stabilne połączenie musi mieć jedynie same zalety. Niestety jak w przypadku wszystkich akcesoriów rowerowych, tak i w tym wypadku dany system posiada także pewne wady, które trzeba wziąć pod uwagę, decydując się na jego montaż w swoim rowerze.
Przede wszystkim pamiętać trzeba o tym, że do pedałów SPD koniecznie trzeba kupić specjalne, pasujące do nich buty. Buty rowerowe SPD nie należą jednak do najtańszych, co powoduje, że koszta całego układu również nie jest zbyt tanim rozwiązaniem.Dodatkowo pamiętać należy o tym, że takie obuwie i pedały wymagają całkiem sporo treningu, aby opanować ich działanie. Chodzi tu przede wszystkim o umiejętność szybkiego wypinania się z pedałów. W przeciwnym wypadku, podczas nawet najmniejszej niestabilności roweru, grozić będzie bolesny upadek. W końcu nie ma tu możliwości podparcia się nogą, ponieważ buty rowerowe spd wpięte są do pedałów.
Czy warto je mieć?
Mimo jednak tych wad coraz większa liczba rowerzystów, szczególnie tych nieco bardziej profesjonalnie podchodzących do tego sportu, wybiera takie rozwiązanie, ponieważ posiada ono o wiele więcej zalet niż wad.