Czy ISO 27001 jest w stanie pomóc firmie?

BZI, czyli bezpieczne zarządzanie informacjami zgodne jest z ISO 27001. Praktyki biznesowe w dużej mierze opierają się na działaniach cyfrowych, w chmurze, itd. Ewolucja postępuje i można ją tak naprawdę obserwować każdego dnia. Tylko że brak odpowiedniego systemu bezpieczeństwa zarządzania informacjami, może zaszkodzić firmie.
Certyfikat ISO 27001 – jakie korzyści jest w stanie przynieść?
Norma ISO 27001, która odpowiedzialna jest za nowoczesny system bezpieczeństwa zarządzania informacjami, jest w stanie pomóc praktycznie każdej firmie. Bez względu na to, w jakiej branży ona działa na co dzień. Z wprowadzenia certyfikacji płyną następujące korzyści:
- mniejsze ryzyko, poprzez dokładnie przeprowadzoną analizę zagrożeń,
- ochrona danych osobowych oraz innych, wrażliwych informacji,
- wzbudzenie zaufania do firmy ze strony aktualnych i przyszłych klientów,
- wprowadzenie właściwych zabezpieczeń, jakie dopasowane są do indywidualnych potrzeb firmy,
- spełnienie większej liczby wymogów przetargowych poprzez wykazywanie zgodności,
- możliwość wykazania zgodności, co pozwoli uzyskać pierwszeństwo, jeżeli chodzi o rolę dostawcy.
Wprowadzenie do ISO 27001
Wymaga odpowiedniej jednostki certyfikującej, którą może być m.in. DJB doradztwo. Pod ich okiem będzie można zapoznać się z obowiązującymi zagadnieniami. Jest to ważne, ponieważ została wprowadzona aktualizacja ISO 27001 w 2022 roku.
Przy okazji prowadzenia prac modernizacyjnych, zostały wprowadzone m.in. zmiany redakcyjne. Zamiast słowa “dokument” używa się sformułowania norma międzynarodowa. Aktualizacja pozwala również na zapewnienie harmonijnego podejścia. Mowa tutaj o: zmianie struktury numeracji, wymuszeniu komunikowania ról organizacyjnych związanych z bezpieczeństwem informacji w organizacji.
Wprowadzenie, a potem wdrożenie obowiązujących norm, jest koniecznością pod okiem wyspecjalizowanej jednostki.
Certyfikat ISO 27001 dla firmy
Ważne jest to, aby doprowadzić do pozytywnego zakończenia całego procesu certyfikacyjnego. Tylko dzięki temu możliwe będzie zapewnienie właściwego systemu bezpieczeństwa. Nie można jednak zapomnieć o tym, że niemożliwe jest zaprzestanie działania zgodnie z nowymi normami. Tym bardziej że audyty są powtarzane. Również po tym, jak organizacja otrzyma certyfikat. Kontrole będą przeprowadzane w celu sprawdzenia, czy dana jednostka na bieżąco stosuje się do pewnych wymogów. Co kilka lat koniecznością będzie powtórzenie całego procesu, w celu utrzymania przyznanego wcześniej certyfikatu.