Co powinno się wiedzieć o dźwigarach betonowych sprężonych?

Na stabilność, wytrzymałość oraz trwałość konstrukcji budowlanej składają się dziesiątki czynników. Najważniejsza wydaje się jednak wysoka jakość materiałów wykorzystanych podczas budowy. Dotyczy to również dźwigarów betonowych sprężonych, które zawsze powinny spełniać najwyższe standardy.
Czemu służą dźwigary betonowe sprężone?
Są to specyficzne elementy wykorzystywane na budowach w celu wzmocnienia konstrukcji. Dzięki specjalnemu procesowi tworzenia dźwigarów jak i wykorzystaniu betonu konstrukcje te wytrzymują często niewyobrażalne wręcz o obciążenia. Niemniej jednak, nie powinno się nigdy zapominać, że tworzone są dźwigary betonowe sprężone o zróżnicowanych wytrzymałościach.
Generalnie, najczęściej wyróżnia się cztery grupy dźwigarów betonowych sprężonych. Rozróżnienie to dotyczy właśnie wytrzymałości. Pierwsza grupa to najsłabsze, wytrzymujące jedynie najmniejsze obciążenia dźwigary. Nazywane są one sprężonymi częściowo. Zdecydowanie mocniejsze są już dźwigary o ograniczonym sprężeniu. Następne to dźwigary o sprężeniu pełnym oraz superpełnym. Rzecz jasna te ostatnie są najwytrzymalszymi dźwigarami betonowymi sprężonymi. Więcej dowiesz się na stronie dźwigary betonowe sprężone.
Najważniejszy jest beton
Tym co ma bezpośredni wpływ na wytrzymałość, ale również na wszystkie inne właściwości dźwigarów betonowych sprężonych jest rodzaj betonu. Okazuje się bowiem, że właściwości betonu mogą być bardzo różnorodne. Najważniejsza różnica dotyczy rzecz jasna wytrzymałości tego materiału. Jednakże, nie tylko to jest istotne.
Kwestią praktycznie tak samo ważną jak wytrzymałość betonu jest jego sprężystość. Tak naprawdę bowiem nie można mówić o dużej wytrzymałości przy słabej sprężystości. Moduł sprężystości betonu w przypadku dźwigarów betonowych sprężonych jest szczególnie ważny. Pod wpływem największych obciążeń większość materiałów zaczyna się bowiem kurczyć, wyginać, a nawet pękać i łamać. Z betonem też tak może być, jeśli nie jest on dostatecznie sprężysty.
Co beton ma wspólnego ze stalą?
Okazuje się, że kupując dźwigary betonowe sprężone często powinno się sprawdzać je również pod kątem możliwości łączenia ze stalą. Obecnie w budownictwie łączenie tych materiałów staje się bowiem niezwykle wręcz popularne. Dlatego też, zawsze powinna istnieć możliwość silnego przymocowania dźwigarów betonowych sprężonych do różnego rodzaju konstrukcji stalowych. Jeśli dźwigary betonowe sprężone mają być łączone ze stalą, wyjątkowo ważna staje się również szczelność betonu. Ma on bowiem w takiej sytuacji za zadanie chronienie stali przed rdzą.